18 Eylül 2016 Pazar

Çorap Seçiminde Hammadde Faktörü

Çorap, giyim kuşam ana unsurları ve aksesuarları içinde en çok deforme olan parçasıdır. Günlük yaşamın en vazgeçilmez parçalarından birisi olmasının yanı sıra şıklığında en önemli tamamlayıcısıdır. Ancak en önemlisi ayak sağlığı ve konforunun sağlanmasıdır. Ayağın nefes alması için gerekli kalitenin sağlanması kişilerin tercihlerinde ön planda olması gereken başlıca sebep olması gerekirken çok fazla göz önünde bulundurulmadığı bir gerçektir. 

Ekonomik koşullar şüphesiz çorap seçiminde ilk kriter olarak yer almaktadır. Tasarım ise ikinci kriter olarak yer almaktadır. Çorabın yapısı ve yapılışı ile ilgili detayların seçim kriterleri arasında ön planda olmaması çoğunluk için geçerlidir. Bu bilinçle önce çorabın yapısının ve ayağa sağladığı konforun sonra ise tasarım ve ekonomik nedenlerin yer alması daha doğru olacaktır. 

Kısaca değinmek gerekirse çorap üretiminde, bitkisel kaynaklı iplikler, hayvansal kaynaklı iplikler, sentetik, mineral ve diğer kaynaklar ana hammaddelerini oluşturmaktadır. Bitkisel kaynaklı ipliklerden pamuk, pamuk tohumundan üretilen ipliklerden yapılır. Ancak esneme özelliği olmaması şeklinin çabuk bozulmasına sebep olduğundan başka maddelerinde eklenmesini gerektirir. Lycra, naylon, poliamid gibi bileşenlerle formun sağlamlığı sağlanabilmektedir. Pamuk, doğal nem çekici özelliği nedeni ile ayak konforu için çok önemlidir. Yüksek kaliteli uzun fibrilli pamuk elyaflarından yapılan çoraplar en konforlu çoraplardır. Bunlar genelde Penye olarak ta adlandırılır. Merserize pamuklu ürünler ise dayanıklılığın yanısıra parlak renkli ürünler için kullanılan pamuk ipliklerden üretilenlerdir. 

Bir başka bitkisel kaynaklı hammade ise Bambu'dur. Pamuklu ürünlerden çok daha fazla nem çekme özelliği bulunmasının yanısıra anti bakteriyel ve anti alerjen özellikleri sayesinde son yıllarda daha konforlu ve daha çok tercih edilen ürünler arasına girmiştir. 

Hayvansal kaynaklı hammaddelerin en bilineni yündür. Yünün başlıca özelliği ayağı sıcak tutması ve nemi emmesidir. Kaşmir bölgesinde yetişen keçilerden üretilen Kaşmir çoraplar, koyun yününden üretilen Lambswool çoraplar da hayvansal kaynaklı hammadeler içerisinde yer alır. 

Ayrıca diyabetik çoraplar, gümüş çoraplar, lycra çoraplar, naylon çoraplarda oldukça yaygın üretilen tipte çoraplardır. 

Gördüğünüz gibi henüz bilim bambu, pamuk ve yün kadar konforlu ve sağlıklı bir ürün üretememiştir. Alacağımız çorapların seçiminde pamuğun, bambunun ve yünün oranlarının önemi büyüktür. 

Ülkemiz dünyanın önde gelen çorap üreticilerinden birisi olmasına rağmen markalaşma konusunda geride kalmış olduğundan sadece fason üretim cenneti olarak adlandırılabilir. Bu haliyle de çorap üreticileri satıcılarının yeteri kadar bilgi sahibi olmasına gerek duymaz. Alıcılar....?
Satıcı bilmediği bir şeyi alıcıya nasıl aktarır. 

Test etmek isterseniz sorun ananevi bilgiler haricinde size detay veremeyeceklerdir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder