17 Eylül 2016 Cumartesi

Merhaba

Blogumuza Hoşgeldiniz, 

Türk Dil Kurumu'nun pamuk, yün vb hammaddeden örülen ve ayağa giyilen giyecek olarak tanımladığı çorap, bugüne kadar eş anlamlı kelime yaratılmaya bile gerek duyulmayacak netlikte ve yaygınlıkta bir kelime ile ifade edilmesine ve hatta giyimin vazgeçilmez bir unsuru olmasına rağmen kendi kültürünü çok geliştirmemiş bir giyim kuşam parçasıdır.

Hemşin Çorabı
Doğduğumuz günden, öldüğümüz güne kadar hepimiz günlük hayatımızdan çorabı çıkartamadığımız gerçeğine rağmen diğer ana unsurlar kadar önemi hiç bir zaman almamıştır. Hatta giyim kuşamın tamamlayıcıları olan çanta, takı gibi aksesuarlar bile kendi kültürlerini ve modalarınnı oluşturabilmiş, çorap bunların bile arkasında kalmıştır. 

Esasında giyim kuşamın ana amacı vücudun doğal koşullardan korunmasıdır. Vücudun doğa koşulları ile direk temasını engellemek, iklim şartlarından korumak, Ve hatta vücuda hijyenik ortam sağlamak gibi ana görevleri vardır. Çorap ta bir giyim kuşam unsuru olduğuna göre yukarıda saydığımız ana amaçları taşımaktadır. Yıllar geçtikçe evrilen ve gelişen insanlık zaruri ihtiyac haline gelen giyim kuşamı sosyal ve kültürel bir sembol haline getirerek bazı statülerde yaratmıştır. Cinsiyet, dini görüş, görev, kültürel yapı vs hakkında bilgiler vermiştir. Çorap bu sosyal statüler içerisinde çok kısıtlı yer almıştır. Örneğin bir kişinin çorabına bakarak görevini tanımlayabileceğiniz çok az örnek vardır. Ama cinsiyeti daha çok örnekle görebilirsiniz. 

Kısaca zaruri ihtiyaç olan giyim kuşamın ana unsurlarından olan çorap, gelişen ve kendi kültürlerini oluşturan tüm unsurlar içerisinde, kendisini en zor ifade edebilen parça olmuştur. Geçmişte kalan kısıtlı imkanlar ve fakirlik dönemleri, o dönem yaşayan insanların bazı ekonomik önlemler almasına neden olmuştur. Maalesef ki çorap bundan en çok etkilenen en az önemsenen kıyafet parçası olmuştur.

Vikipedia'dan çorap araştırmasını yaptığınızda tarihi hakkında şu bilgiye ulaşacaksınız. 
"Eski Yunanların giydiği "skyhos" yani ayağa dolanan bir posttan yapılan hafif ayakkabılar, Romalılar zamanında, Britanya adalarının işgali sırasında buraya taşındığında çizmenin içine giyilerek ayaklarının korunabileceğini gören Anglosaksonlarca benimsendi. Avrupa'nın güneyinde uzun çorapların kadınlar için olduğu kabul edilirdi. Bunun yanında Katolik Kilisesi, beyaz ketenden diz üstüne çıkan çorapları papazların tören giysisi olarak kabul etmişti. 14. yüzyılda çoraplar ve pantolonlar aynı amaçla giyilmeye başlanmıştı. Pantolon yerine geçen uzun ve dar çoraplar erkekler tarafından tercih edilmekteydi.[1]

El örgüsü çoraplarsa, günümüzdeki biçimini 17. yüzyılda almıştı. 1920'lerde kadın giyisilerinin etek boylarının kısalması sonrasında bacaklar ve bunlara giyilen çoraplar görünür hale geldi. Bu dönemde şeffaf çoraplar ipek ya da suni ipekten imal edilmekte ve uyluğun üst kısmında sonlanmaktaydı. 1930'lardan sonra bu çorapların yapımında naylon kullanılmaya başlandı. Bu tarihten sonra kadın giyiminin değişmez bir parçası haline gelen naylon çoraplar popülaritelerini 1960'lara dek sürdürdü. Külotlu çorap ilk kez Amerika'da Allen Gant Senior tarafından 1959'da icad edilmiş ve Kuzey Carolina'da Glen Raven Mills şirketi tarafından üretilmişitir. Geliştirilen dairesel örme makinaları hem el işçiliğini azaltmış hem de dikişsiz çorapların yapımını olanaklı kılmıştır. Glen Raven Mills şirketi 1965'te ilk dikişsiz külotlu çorabı piyasaya sürmüştür. Külot ve çorabı birleştiren bu giyisi büyük ilgi görmüş ve özellikle tetiklediği mini etek modası ile birlikte 1960'larda büyük bir hızla yayılarak naylon çorabın yerini almıştır. Külotlu çorabın yayılması korse ve jartiyer kullanımının da azalmasına yol açmıştır. Aynı dönemde Spandex veya Elastanın icadı külotlu çorabı daha rahat kullanışlı ve şık bir hale getirmiştir." 

Görüyorsunuz ya, insanlık tarihinin en eski giysilerinden birisi olan çorabın tarihçesi ile ilgili tüm bilgi bu kadar. 

Sahi ya çorap deyince aklınıza ne geliyor? Hiç düşündünüz mü?

İşte bu blogu açmamızdaki amaç çorabında aslında bir kültürünün olduğunun göstermek, bazı faydalı bilgileri, yeni akımları, özellikler erkek çoraplarını, kaliteli çorap seçimini, iyi ve ucuz çorabın nerede olacağını, dünyadaki akımları, tarihsel gelişimleri, kısaca çorap hakkında her şeyi bulabileceksiniz. 

Peşinen söyleyelim; her hangi bir çorap üreticisi, satıcısı ya da tasarımcısıyla her hangi bir bağımız bulunmamaktadır. Sadece nihai tüketici olarak görüşlerimizi yazacağız. 

Şimdilik sadece merhaba.. Hoşgeldiniz diyoruz. 

  1. a b Emiroğlu, Kudret (2001). Gündelik Hayatımızın Tarihi, Dost Kitabevi, Ankara. ISBN 975-8457-66-7
  2. Görsel Kaynak: Onair (OnurAir) Dergisi / Foto: Gökhan Değirmenci

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder