28 Ekim 2016 Cuma

Erkek Piyasası Kadınların İnisiyatifinde

Türkiye'de erkek çorabı ve erkeklerin çorap tercihleri üzerine tamamen gözlemlerden yola çıkarak varsayıma dayalı bir kaç iddiamız var.
Diyoruz ki;
  •  Türk erkeklerinin %80'nin den fazlası giydiği çorabı kendisi almıyordur.
  •  %95'inden fazlası giydiği çorabın hangi maddeden yapıldığını bilmiyordur.
  • % 80'inden fazlası desenli ve renkli çoraba karşıdır. Ve hiç denememiştir. 
  • % 80'ninden fazlasının ayakları kokuyordur...
Bu varsayımları okuduktan sonra aklınıza bu tanımlamaya uyabileceğini düşündüğünüz birisi geliyorsa doğru tespitler yaptığımızı varsaymaya devam edebiliriz. Rakamlar konusunda takılmış olabiliriz bu resmi bir araştırmaya dayalı bir sonuç değildir. 

Neden böyle?
Nasıl bu durumu değiştirebiliriz? 


Mantıklı olan yukarıdaki soruların cevabını çorap üreticilerinin aramasıdır. 

Ancak çorap üreticileri ve perakende satıcılarının bu sorulara cevap aramadığını, ürettikleri ürün kataloğundan anlayabiliyoruz. Bir kaç renkte üretilmiş standart kalitede çoraplar, desen denilince sadece çizgili ve bir kaç noktalı desenler, 4'ü 5'i bir arada zorunlu kombineler, vs vs vs

Evet talep neyse onu arz etmek istersin. Ama bir adım önde olmak istiyorsan piyasanın belirleyeni sen olmalısın. Bu durumda da senin ürünlerin için sana gelebilen alıcıya karşı fiyatını belirleme şansın olur. 

Şu an üretim mantığımız şudur; bol Elastanlı  biraz pamuklu sentetik bir çorap üretelim, seri üretim olabilmesi için desen koymayalım, bu aynı zamanda üretim maliyetini düşürecektir, malzeme ucuz, desen yok, bir de bunları kolay satmak için kombine satalım. oooohh mis. 

Yani varsayımlarımızın neticesinde bir çıkarım yapmaya çalışırsak, Türkiye'de erkek çorap piyasasını kadın alıcılar belirliyor çıkarımını yapmamız yanlış olmaz herhalde. Çünkü erkekler bir çaba sarfetmiyor, üreticiler bir çaba sarfetmiyor. Arz talep dengesini de kadınlar belirliyor. 

Bu durumda lafımız kadınlarımıza... 


Lütfen çorap alacağınız erkeğe öncelikle sağlıklı materyalden yapılmış çoraplar alın. Ayak kokusunu önlersiniz en basidinden. Onların hayatlarına renk getirmek için yavaş yavaş desenli çoraplara geçin, renkleri değiştirin ve lütfen eğer ihtiyac değilse 10'lu kombine çoraplardan almayın. Çeşitleri arttırmaya çalışın. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder