5 Ekim 2016 Çarşamba

Külotlu Çorap

Çorap aslında çokta basit hakim olunacak bir kültür değildir bilgisini belirtmiştik daha önce. Zaten çok ta önemsenmeyen bu kültürü biraz olsun göz önüne getirebilmek için bu blogu oluşturmuştuk. Bugün sıra geldi külotlu çoraba. Çorabın belkide en çok tüketilen türü. Nylondan çorapların yapılması ve giyim kuşam modasının oluşmasıyla birlikte gereksinimi doğmuş ama uzun yıllar sonra keşfedilmiş bir türü...1900'lü yıllarla birlikte kadın kıyafetlerinin kısalmaya başlaması ile birlikte bacakları koruma ve gösterme görevi çoraba geçmiş. Dolayısı ile önemsenmeyen çoraplara önem verilmeye başlamış. Diğer taraftan da naylon çorap ham maddesi olarak kullanılmaya başlamış. 

Aslında naylon çoraplar ilk başlarda diz altı üretiliyormuş. Ancak lastik ve dayanıklılık konuları uzun yıllar çözülememiş. Taa ki Amerikalı Allen Gant'ın ilk külotlu çorabı 1959 yılında Amerika'da icat edene kadar. Glen Raven Knitting Mills isimli firmada çalışan Sir Allen Gant, 1953'te icat ettiği külotlu çorabın patentini alıp, piyasaya sürene kadar bir başkası alıp kendi tescili ile üretime geçmiş. Aynı firma 1965'te dikişsiz külotlu çorabı da ürettiğinde henüz sadece gösteri dünyası bu ürünü kullanıyormuş. 

Halk arasında yaygınlaşması 1970'leri bulmuştu. 90'lı yılların sonuna kadar hem kıymetli olup hemde popülaritesini korumuş olsa da modanın değişmesi ile 90'ların sonlarında piyasa liderliğini kaptırmış. 2000'lerde külotlu çorap üreticilerinin yaratıcı tasarımları ile tekrar zirveye yerleşmiş. 

1950'lerden önce naylon çoraplar diz altı ve diz üstü şeklinde üretildiğinden jartiyer ile kullanılabiliyormuş.

Almanlar külotlu çorap müzesi kurarak olaya teknik açıdan başka bir boyut getirmiş. Türkiye'de Ekonomik Durum Nedir? 

2015 yılı verilerine göre 1 milyar dolarlık çorap ihracatında 264 milyon dolar sadece külotlu çoraplardan oluşuyordu. Bu rakam marketteki ikinci sıradaki yerini belirledi. Buna karşın yine külotlu çorap kategorisinde 13 milyon dolarlık ithalat yapıldı. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder