4 Kasım 2016 Cuma

İstatistikler

Ocak - Eylül dönemlerinde gerçekleşen ihracat rakamları açıklandı. İhracatçı Birlikleri tarafından yayınlanan rakamlara göre 9 aylık dönemde Türkiye'nin çorap ihracatı 776 milyon Amerikan Doları (!) olarak kayıtlara geçmiş. 

Çorap, istatistiklerde Hazır Giyim ve Konfeksiyon kategorisi altında yer alıyor. Ve ihracatçı birlikleri tarafından hazırlanan istatistiklerde ayrı bir fasıl olarak hesaplanıyor. 2016 senesinin ilk 9 aylık rakamlarının açıklanmasının ardından, çorap sektörünün geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %5,5 ihracat büyümesi ile iyi bir yolda olduğunu gösteriyor...


Toplam ihracatın %85'inden fazlasını 20 ülkeye yapılan ihracat rakamları oluşturmaktadır. Listenin ilk iki sırasını alan İngiltere ve Almanya uzak ara en çok ihracat yaptığımız ülkelerin başında geliyor. Listede yer alan Slovakya ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki pazarımızı kaybetsek de Bulgaristan, Polonya ve İrlanda pazarlarında ortalamanın çok üzerinde yeni ihracat kapıları açılması çorap ihracatçılarını sevindirmiş olmalı.

Geçen senenin toplam ihracat rakamı 1 milyar doları yakalamıştı. Gidişhata göre bu sene de aşacak gibi görünüyor. Buna göre ithalat rakamları üzerine anlık bir istatistik bulunmasa bile geçtiğimiz yıl toplamını 35 milyon dolar olarak hatırlatırsak, çorabın ülke ekonomisine ne kadar büyük katkıda bulunduğunu görebiliriz. 

İhracat rakamlarının ülke ekonomisine katkısı elbetteki ticaretin Türk Lirası üzerinden yapılması ile katlanarak artacaktır. Ancak global pozisyonlar kendi para birimimizle ticaret yapacak gücümüzü engellemektedir. Ayrıca var olan pazarın arttırılması için çalışma grupları oluşturulması, ihracat edilen ürün ham maddesinin yerli malından tercih edilmesi, rakip ihracatçı ülkelerin durumlarının değerlendirilmesi gereklidir. 

Bütün bunları yazarken Külotlu Çorap ve Taytların da bu kategoride olduğunu hatırlatarak. Henüz çocuk ve erkek çoraplarında hiç etkin olmadığımız sonucunu çıkartabilirsiniz. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder